Conférence

Askeri Tarih ve Türkiye'de Askeri Tarihçilik

Durée : 01:52:59 -Réalisation : 3 février 2022 -Mise en ligne : 3 février 2022
 • document 1 document 2 document 3
 • niveau 1 niveau 2 niveau 3
 • audio 1 audio 2 audio 3
Descriptif

Savaşları ve savaşanları inceleyen askeri tarih en eski tarih türüdür. Tarihin kurucuları olarak bilinen Herodot ve Tükidides’in eserleri aslında birer askeri tarih kitabıdır. Binlerce yıl askeri tarihçiler bizatihi muharebenin cereyanına yoğunlaşmışken 2nci Dünya Savaşı sonrasında “yeni askeri tarih” denilen savaşın ve askerliğin toplum ile hayatın diğer alanlarına etkilerini incelemek de önem kazanmıştır. Günümüzde belli bir silah sisteminin muharebe etkinliği de askeri tarihi ilgilendirmekte savaşın edebiyat ve kültüre etkisi de. Artık askeri tarih sadece meslekten askerler ve tarihçilerin değil farklı alanlarda uzmanlaşmış akademisyen ve araştırmacıların da üzerinde çalıştığı veya hiç değilse ürünlerinden istifade bir alandır.

Savaş ve askeri tarihin köklü bir geçmişi olması ve önemine rağmen Türkiye’de askeri tarih halâ üniversitelerde yer bulamamıştır. Lisans ve lisansüstü programlarda askeri tarihle bağlantılı dersler yeni yeni kendini göstermeye başlamıştır. Oysa Türk toplumu ve aydınları askeri tarihe büyük ilgi duymakta ve önem vermektedir. Askeri tarih konulu kitaplar büyük talep görmektedir. Ne yazık ki Türk akademik tarihçileri bu talebi karşılayamamakta okuyucular tercüme veya popüler tarih kitaplarına mahkûm kalmaktadır.

KISA BİYOGRAFİ

Prof. Dr. Mesut Uyar, 1991 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1995’te İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi’nde yüksek lisans, 2000’de aynı üniversite ve fakültede Uluslararası İlişkiler’de doktora eğitimini tamamladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 1991-2012 yılları arasında çeşitli birliklerde komutanlık ve Kara Harp Okulu’nda öğretim üyeliği yaptı. Gene aynı dönemde Gürcistan’da Birleşmiş Milletler askeri gözlemciliği, Afganistan’da karargâh subaylığı ve Bosna-Hersek’te Peace Support Training Centre’da öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2012’de Silahlı Kuvvetler’den emekli olduktan sonra beş yıl University of New South Wales, Canberra-Avustralya’da Osmanlı askeri doçenti olarak çalıştı. 2018’de bu yana Antalya Bilim Üniversitesi’nde görev yapmaktadır. Başlıca eserleri; Savaş Çalışmaları El Kitabı (2021); The Ottoman Army and the First World War (2021); The Phaseline Attila: The Amphibious Campaign for Cyprus, 1974 (2020); Dünya Askeri Tarihi (2020); The Ottoman Defence Against the Anzac Landing 25 April 1915 (2015); A Military History of the Ottomans: From Osman to Atatürk (2009).

Intervenant
Thème
Notice
Contacter

Avec les mêmes intervenants

 • Neither Friends nor Foes: Turkey and the US relations
  Conférence
  01:22:34
  Neither Friends nor Foes: Turkey and the US relations
  Güvenç
  Serhat
  Tuğtan
  Mehmet Ali

  Turkey-US relations has been on a roller-coaster since the end of the Cold War. Despite the rhetoric of strategic partnership or model partnership, the two sides have failed to develop a strategic

Sur le même thème